A Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke: Országgyűlési képviselőket, médiamunkásokat befolyásoltak az ukránok
2/07/2025 20:24
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Sas Zoltán a bizottság ülése után arról írt, a polgári titkosszolgálatok beszámolója szerint sikerült alaposan megismerni az ukrán hálózat törekvéseit és a befolyásolt személyek körét is. Neveket nem említett az elnök.
Szerdán ülésezett a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága, a testületnek beszámoló szolgálatok az "ukrán kémbotrányként" emlegetett ügyben jelezték:
»a feltáró munka eredményeként sikerült alaposan megismerni az ukrán hálózat törekvéseit és a befolyásolt személyek körét is«. Mint elhangzott: »a befolyásolt személyek között aktív és volt országgyűlési képviselőket, médiamunkatársakat, gazdasági szereplőket, valamint a kormányzati intézményrendszer alkalmazottjait is sikerült beazonosítani«
– írta közösségi oldalán az ülés után Sas Zoltán, a bizottság jobbikos elnöke.
Bejegyzésében Sas jelezte, bizottsági elnökként arról tud tájékoztatást adni, amiről a szolgálatok információkat adnak.
Minden olyan témát, amelyben jogi lehetőségem van, eddig is megosztottam, és a továbbiakban is meg fogok osztani a nyilvánossággal
– tette hozzá.
Az elnök a posztban megköszönte minden olyan kolléga munkáját, akik hozzájárultak "hazánk biztonságának erősítéséhez". Egyúttal jelezte, a nemzetbiztonságnak és az ahhoz kapcsolódó témáknak "minden esetben függetlennek kell lenniük a pártpolitikától".
A szerdai zárt ülés volt, Sason kívül más nem kommunikálta a nyilvánosságban az ott elhangzottakat.
Emlékezetes, az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) május elején arról számolt be, hogy az ország történetében először Ukrajnában tevékenykedő magyar ügynökhálózatot azonosított, amelynek feladata az volt, hogy információkat gyűjtsön Kárpátalja katonai biztonságáról, sebezhető pontokat keressen a régió szárazföldi és légvédelmében és tanulmányozza a lakosság politikai nézeteit, viselkedését. Két gyanúsítottat őrizetbe is vettek, az akcióról pedig videót is közöltek.
Magyarországon már az ezt megelőző időszakban is egyre látványosabb volt, hogy a kormányközeli világ az ukránokat fenyegető, ellenséges tényezőként bemutató narratívát épít a nyilvánosságban és megpróbálja a Fidesz fő kihívóját – a Tisza pártot, illetve konkrétan Magyar Pétert és a párt honvédelmi szakpolitikusát, a korábbi vezérkari főnököt Ruszin-Szendi Romuluszt – ukránbarát, a magyarok érdekeit figyelmen kívül hagyó szereplőként bemutatni.
Az SZBU meglepően nagydobra vert akciója után Magyarországon is kémkedéssel gyanúsított embereket és diplomáciai balhé is kerekedett a kémbotrányból. Ezután a fent vázolt narratíva még szélsőségesebbé vált, rendszeresek lettek az olyan – jellemzően konkrét nevek nélküli –utalások, miszerint Magyar, Ruszin-Szendi vagy épp más ellenzéki szereplők vagy épp újságírók ukrán kémek. Ezeket az utalásokat az érintettek kategorikusan visszautasították.